سفارش آنلاین
0
منو دسترسی
درباره‎ما

درباره رستوران شمشیری

مختصري از زندگينامه مرحوم حاج حسن شمشيري

مختصري از زندگينامه مرحوم حاج حسن شمشيري

مختصري از زندگينامه مرحوم حاج حسن شمشيري

حاج محمدحسن شمشيري (زاده: 1273 خورشيدي در تهران، درگذشت: 1340 خورشيدي در تهران) از بازاريان ثروتمند و متمول تهران و از برجسته‌ترين حاميان جبهه ملي که کمک‌هاي مالي او به دکتر مصدق در جريان نهضت ملي شدن صنعت نفت، نقش به سزايي در موفقيت‌هاي اين نهضت داشت. وي که به خاطر اهتمام در خريد اوراق قرضه در واقعه چاپ اوراق قرضه ملي توسط دولت دکتر مصدق و تشويق ديگران به خريد اين اوراق، با عنوان قهرمان قرضه ملي نيز معروف است، به دليل پايمردي و استقامت در پشتيباني از مصدق مدتي طعم زندان و تبعيد را نيز چشيد. وي همچنين صاحب چلوکبابي معروف شمشيري واقع در سبزه ميدان تهران محسوب مي‌شد که مرغوبيت غذاي آن براي سال‌ها زبانزد خاص و عام بود و مشتريان بسيار داشت. نام اين رستوران و بنيان‌گذار آن «حاجي شمشيري»، بارها به دلايل مختلف در تاريخ معاصر ايران ذکر گرديده‌است.

سالهاي نخست زندگي

سالهاي نخست زندگي

سالهاي نخست زندگي

محمدحسن شمشيري (معروف به: حاج محمدحسن يا حاج حسن شمشيري يا حاجي شمشيري) در سال 1273 خورشيدي در کوچه باغ ايلچي که از کوچه باغهاي قديمي تهران بود، به دنيا آمد. پدرش «غلامحسين» نام داشت و جدّش «حاج کاظم شمشيرساز اصفهاني» از ديرباز در اصفهان به حرفه شمشيرسازي اشتغال داشته، امّا بر اثر برخي مشکلات و اتفاقات از اصفهان به تهران مهاجرت نموده بود. پدربزرگ او در تهران به شغل قهوه‌خانه‌داري روي آورده و در زمان مشروطيت جزو سران صنف قهوه چي بود، عکس وي (پدربزرگ شمشيري) در ميان قهوه‌خانه داراني که در هنگام انقلاب مشروطه در سفارت انگليس متحصن شده بودند، ديده مي‌شود. پدر شمشيري، در جواني درگذشت و فرزندش را در پنج سالگي يتيم گذارد. شمشيري مدتي با پدربزرگ خود زندگي مي‌کرد و سپس در قهوه خانه «حاج اسماعيل کريم آبادي» [که يک قهوه چي اهل سياست بود] در خيابان بوذرجمهري به عنوان «شاگرد قهوه چي» به کار مشغول شد. پس از درگذشت «حاج اسماعيل کريم آبادي»، شمشيري به ناچار با مبلغ بيست تومان پس‌انداز خود و با ياري و کمک برخي از آشنايانش، قهوه خانه کوچکي در بازار بزازها، جلوي خانِ مدرسه عبدالله خان باز کرد و به کار مشغول شد. در ايام جنگ جهاني اول و در زمان قحطي سال 1297، شمشيري حال و روزگار بسيار سخت و پريشاني را گذراند و دچار فقر شديد و قرض‌هاي بسيار گرديد، طوري‌که دکان کوچکش به گرو افتاد و بسته شد و خود او نيز مدتي بعد به بيماري مالاريا ابتلا يافت و خانه نشين شد. در اين وضع يکي از دوستان جوانمرد او، به نام حاج محمدحسين صالحي از وضع او آگاه شد و مبلغ سي تومان به او قرض داد. با همين مبلغ شمشيري توانست با کار بسيار زياد و همت و پشتکار و اراده، سر و ساماني به اوضاع خويش بدهد و قهوه خانه بزرگتري، اين بار در جلوي خانِ مسجد شاه داير کند. او شبها در اين قهوه‌خانه مي‌خوابيد تا بتواند سحرگاهان آن را آماده پذيرائي از مشتريان سازد. به مرور ايام کار شمشيري گرفت و وي نه فقط از فقر و عُسرت نجات پيدا کرد، بلکه به لحاظ مالي به وضعيت باثباتي رسيد.

ثروتمند شدن و شهرت يافتن او

ثروتمند شدن و شهرت يافتن او

ثروتمند شدن و شهرت يافتن او

در فاصله سالهاي 1315 تا 1320 خورشيدي، شمشيري طي يک اقدام ابتکاري دست به کار تازه و بديعي زد. اين کار تازه او اقدام به اجاره نمودن بخش‌هايي از املاک موقوفه در تهران و حومه آن بود و از طريق حسن اداره اين موقوفات اجاره بهاي آن‌ها را ده تا بيست برابر افزايش داد و خودش نيز با همين ابتکار و از طريق صحت عمل و برخورد خوب با مردم و حسن اداره موقوفات به منافعي رسيد. سپس او يخچالهاي طبيعي وقف را در اختيار گرفت و از طريق انجام امور مربوط به چند يخچال طبيعي، فوت و فن اين کار را نيز به خوبي آموخت و با توجه به داشتن حرفه قهوه‌خانه‌داري و عزمش براي تأسيس رستوران، از اين زمان شغل يخچال داري را نيز، ضميمه مشاغل خويش ساخت. شمشيري مردي فوق‌العاده پرکار بود و با سستي و کاهلي سخت مخالفت مي‌نمود و چون به رغم بيسوادي، هوش و استعداد عجيب فطري داشت و مردي به تمام معنا خودساخته و آزاده و آزادمنش و راستگو بود، خيلي زود پيشرفت تصاعدي خود را آغاز کرد. براي مطالعه کامل زندگينامه مرحوم شمشيري به لينک هاي زير مراجعه شود : www.jebhemelli.info/html/bayan-didgah/13/121013_52salrouz-shamshiri.pdf fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%AD%D8%B3%D9%86_%D8%B4%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C

شايان ذکر است

شايان ذکر است

شايان ذکر است

بعد از فوت حاج حسن شمشيري از آنجايي که فرزندي نداشتند چلوکبابي ايشان فروخته ميشود ، هيچکدام از بستگان ايشان ( بجز آقاي جهانگير رقابي ) اينکار را ادامه ندادند و پرونده چلوکبابي خوشنام شمشيري براي هميشه بسته ميشود، همه کساني که در ساليان بعد تا امروز خود يا رستوران و چلوکبابي شان را منتسب به ايشان ميدانند در حقيقت از نام نيک آن مرحوم سواستفاده کرده و ميکنند.

0%

سبد خرید